تأثیر آلودگی هوا بر کبد پایتخت نشینان 
چاپ 

تأثیر آلودگی هوا بر کبد پایتخت نشینان

عضو هیأت اجرایی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت‌: آلودگی هوا سبب ایجاد فیبرز و نارسایی کبد شده و این مسئله می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان کبد را در افراد افزایش دهد.

امیرپاشا ابراهیمی در گفت‌وگو با فارس در رابطه با تاثیر آلودگی هوا در بروز بیماری‌های کبدی اظهارداشت: به طور کلی آلودگی هوا بر قسمت‌های مختلف بدن تاثیر گذاشته و بیشترین عوارض این مسئله بر دستگاه تنفسی و قلب و عروق است.

وی افزود: کبد انسان از آلودگی هوا مصون نیست و مطالعاتی که پیش از این انجام شده و یا در حال حاضر انجام است حکایت از تاثیر آلودگی هوا بر کبد دارد.

این جراح کبد با بیان اینکه ذرات معلق به ویژه با اندازه‌های کمتر از ۲.۵ میکرون وارد سیستم‌های مختلف بدن شده و به آن آسیب می‌رساند، اظهارداشت: در نمونه‌های حیوانی و آزمایشگاهی مشخص شده که ذرات معلق ناشی از دود بنزین و گازوئیل خودروها در کوتاه مدت و بلند مدت می‌تواند سبب بروز آسیب به کبد شود.

ابراهیمی بیان داشت: ایجاد کبد چرب غیرالکلی و التهاب مزمن کبد از جمله عوارض تاثیر آلودگی هوا بر کبد بوده که این مشکلات باعث ایجاد بافت سفت غیر عملکردی به نام فیبرز در کبد می‌شود که این موضوع نارسایی کبدی و سرطان را برای افراد به همراه دارد. بنابراین افراد در کلان‌شهرهای آلوده همچون تهران بیشتر در معرض این مسائل هستند.

عضو هیأت اجرایی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: البته مطالعات حکایت از تأثیر مستقیم آلودگی هوا در ایجاد سرطان کبد نداشته ولی آسیب‌های کبدی ناشی از این معضل سبب اختلال در عملکرد کبد، افزایش آنزیم‌های کبدی، ایجاد بافت فیبرز و التهاب کبد می‌شود که این مسائل به نحوی احتمال ابتلا به سرطان کبد را بیشتر می‌کند.

به گفته وی آسیب‌های کبدی ایجاد شده به دلیل آلودگی هوا می‌تواند به صورت جداگانه عوارض قلبی عروقی را افزایش دهد البته این موضوع مبحث جدیدی بوده و نیاز به مطالعات بیشتر دارد ولی به طور کلی افرادی که در معرض آلودگی هوا هستند بیشتر احتمال ابتلا به بیماری‌های کبدی در آنها وجود دارد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: به همه افراد توصیه می‌کنیم در موارد غیر ضروری هنگامی‌‍‌که هوا آلوده است از منزل خارج نشده تا در معرض بیماری‌های مختلف ناشی از آلودگی قرار نگیرند.

این جراح کبد در پایان تاکید کرد: کودکان و سالمندان نسبت به سایر افراد حساس‌تر بوده و آلودگی هوا بیشتر سبب بروز بیماری در آنها می‌شود.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو