جایگاه رسانه شاخصی برای توسعه یافتگی کشورهاست 
چاپ 

جایگاه رسانه شاخصی برای توسعه یافتگی کشورهاست

یک محقق و استاد دانشگاه گفت: جایگاه رسانه در بسیاری از كشورهاي جهان بعنوان یک عامل مهم توسعه یافتگی محسوب می شود.

به گزارش یمین  نیوز،دکتر ندا سلیمانی وجود رسانه‌ها را یکی از بارزترین نشانه‌های توسعه یافتگی و پویایی هر جامعه عنوان کرد و افزود: رسانه ها بعنوان رکن چهارم توسعه، جایگاه مهمی در ارتقای فرهنگ و دانش عمومی جامعه دارند.

وی که دارای دکترای مدیریت رسانه است، اظهار کرد: در دو سه دهه اخير صنعت رسانه بيش از همه صنعت‌ها رشد كرده و امروز ميزان سرمايه‌گذاري در عرصه رسانه افزایش قابل توجهی داشته است.

این پژوهشگر و محقق کشور ادامه داد: رسانه مثل هر ابزار ديگري هم مي‌تواند فرصت باشد و هم تهديد و امروز مهم‌ترين ابزار پيشرفت كشورها رسانه است و بسياري از اهداف با رسانه پيش مي رود.

وي که از فعالان عرصه رسانه و دانشگاه است، ادامه داد: عهد و تخصص دو عنصر مهم براي خبررساني است، چرا كه اگر تخصص نباشد خبرنگار قلم خوبي ندارد و مخاطب جذب نمي‌كند و اگر تعهد نباشد، ممكن است به جاي خدمت خيانت كند .‌

سلیمانی افزود: خبرنگار داراي ارزش، پيام و رسالت، منزلت و قدرت است و نبايد برخي از چالش‌ها، آنان را از ادامه راه و رسالت خطير خود جدا سازد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بيان اينكه نبايد افكار و انديشه نادرست در افكار و انديشه خبرنگار ظهور و بروز كند، بيان داشت: اصحاب رسانه نبايد قلم خود را بفروشند بلكه وقتي وارد اين عرصه شدند بايد عشق به مسير، رسالت به حريم و كيفيت بخشي به كار را مورد توجه قرار دهند.

*جايگاه رفيع رسانه تحكيم‌كننده پل ارتباطي ميان جامعه و نهادهاي خدمتگزار است

سلیمانی در ادامه گفت: جايگاه رفيع رسانه تحكيم‌كننده پل ارتباطي ميان اعضاي جامعه و نهادهاي خدمتگزار است كه به نيابت از افكار عمومي بر دوش خبرنگاران نهاده شده است.

این محقق و پژوهشگر کشور افزود: خبرنگار چشم بيدار و گوش شنوا و زبان گوياي مردم است و امروز در رسانه ها بیش از گذشته نيازمند وحدت و همدلي هستيم.

*خبرنگاران، ستون‌ها و پایه‌های رشد فرهنگ و تعالی یک جامعه هستند

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه خبرنگاران، ستون ها و پایه های رشد فرهنگ و تعالی یک جامعه محسوب می شوند، گفت: این قشر وظیفه آگاهی‌بخشی به جامعه را برعهده دارند و حقیقت‌یابی که توسط این قشر انجام می‌گیرد، بازتاب مواردی ا‌ست که در جامعه باید مورد انعکاس قرار گیرد.

دکتر سلیمانی ادامه داد: هر جا که بخواهیم اطلاع‌رسانی را به نحو مطلوب انجام دهیم در رشد و پیشرفت جامعه خود نقش بسزایی را ایفا کرده‌ایم.

وی یادآور شد: خبرنگاران با چرخش آگاهانه قلم و به تصویرکشیدن زوایای پنهان جامعه موجب روشنگری وآگاهی مردم و نخبگان می شوند .

سلیمانی خبرنگاري را عشقي دانست كه هيچگونه امتياز مادي و موقعيتي در پي ندارد و يادآور شد: هرجا حادثه‌اي رخ مي‌دهد نخستين فردي كه اين رويداد را منعكس مي‌سازد خبرنگار است بنابراين اين كار خطير جزء با داشتن عشق امكانپذير نخواهد بود.

این محقق و پژوهشگر کشور اضافه کرد: در حقیقت خبرنگاران جایگاه ممتاز و بی‌بدیلی در ظرفیت‌سازی و رابطه صحیح و منطقی بین حکومت کنندگان، حکومت شوندگان و نخبگان جامعه دارند و عملکرد رسانه‌ای خبرنگاران در عرصه منافع قدرت یک حزب یا گروه، عدم شناخت صحیح از شرایط و سیاست زدگی در نهایت منتج به بی‌تفاوتی و دل زدگی مخاطب و در نهایت کاهش سرمایه اجتماعی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در حقیقت یک جامعه سالم و پیشرو نیاز به وجود مطبوعات و رسانه‌های سالم و آزاد در امر روشنگری جامعه دارد، افزود: چنین رویکردی مانع سوء استفاده از قدرت و ثروت خواهد شد چرا که به واقع خبرنگاران زبان گویای وجدان عمومی جامعه هستند.

این کارشناس ارشد حوزه رسانه با اشاره به اینکه دستگاه‌ها، نهادها و متولیان امر بایستی شرایط را به صورتی فراهم کنند تا اصحاب رسانه بدون دغدغه نسبت به شرایط موجود تحلیل و تبیین صحیحی در منظر افکار عمومی قرار دهند، بیان کرد: آزادگی و وام دار نبودن رسانه‌ها از جمله شاخصه‌های مهم در ارزیابی رسانه‌های پویا، سالم و آزاد است.

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو