پلیس فتا خبر داد/تهران رتبه اول جرایم اینترنتی/ شناسایی ۱۳۲ سایت داعش 
چاپ 

پلیس فتا خبر داد/تهران رتبه اول جرایم اینترنتی/ شناسایی ۱۳۲ سایت داعش

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا، گفت: استان تهران رتبه نخست در وقوع جرایم اینترنتی را به خود اختصاص داده و استان‌های ایلام و کیش کمترین میزان وقوع جرایم را دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار کمال هادیانفر با اشاره به دستاوردهای پلیس فتا در حوزه کشف جرایم سایبری و بالا بردن امنیت حریم خصوصی شهروندان در استفاده از اینترنت، افزود: هزار و ۷۰۰ روز از تاسیس پلیس فتا در کشور می‌گذرد و این پلیس فعالیت جدی خود را از سال ۹۰ آغاز کرده، در طول این مدت سعی کردیم با استفاده از توان تخصصی و با استفاده از دو سند راهبردی که برای فعالیت این پلیس در نظر گرفته شده است، فعالیت‌های خود را در کشور ادامه دهیم. سند اول مربوط به زمان تاسیس پلیس فتا و سند دوم مربوط به زمان بهره‌برداری و فعالیت پلیس است.

 

وی با اشاره به فعالیت‌های خوب و قابل دفاع پلیس فتا در حوزه فضای سایبری و اینترنتی، گفت: در این راستا در ۱۳۰ نقطه کشور و ۱۱ مرکز استان، پلیس فتا به صورت فعال فعالیت دارد. ۷۲ درصد از افراد شاغل در پلیس فتا دارای مدارک بالای علمی و آموزشی هستند.

رئیس پلیس فتا ناجا افزود: حدود ۳ میلیارد کاربر اینترنتی در جهان وجود دارد که از این تعداد ۴۶۸ میلیون کاربر در ایران فعال هستند و ۲۳ میلیون نفر را اقشار جوان جامعه تشکیل می‌دهند.

هادیانفر در ادامه با اشاره به ضریب نفوذ اینترنت در جهان گفت: ضریب نفوذ اینترنت در جهان ۹۱ نفر از ۱۰۰ نفر است، در خاورمیانه ۱۰۰ نفر از ۱۰۰ نفر و در ایران ۱۰۵ نفر از ۱۰۰ نفر برآورد شده است.

وی تصریح کرد: در هر ثانیه یک نفر قربانی جرایم موجود در فضای سایبری می‌شود و ۱۱۳ میلیارد دلار هزینه‌ای است که مجرمان فضای مجازی در جهان به دولت‌ها تحمیل کرده‌اند و ۳۸۸ میلیارد دلار نیز به واسطه انجام جرایم اینترنتی سود برده‌اند.

رئیس پلیس فتا ناجا در رابطه با نفوذ اینترنت در کشور نیز گفت: بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ کافی‌نت در کشور وجود دارد، ۹۲۰ آی تی نت مشغول به کارند، همچنین ۳۳ بانک مجوز فعالیت دارند که ۳۶۳ میلیون کارت بانکی را برای استفاده از کاربران خود چاپ و در دسترس کاربران قرار داده‌ است که بر طبق آمار متوسط هر ایرانی ۵ کارت بانکی دارد.

هادیانفر در ادامه افزود: ۱۱ میلیون جرم مربوط به فضای سایبری در جهان کشف شده است که ۳ میلیون آن مربوط به کشور آمریکاست و آمریکا در خصوص جرایم سایبری تاکنون ۸۰۰ میلیون دلار خسارت دیده است.

شناسایی و حذف ۱۳۲ سایت منتسب به داعش

رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی در ادامه از شناسایی و حذف ۱۳۲ سایت منتسب به شبکه‌های تروریستی داعش و دیگر شبکه‌های تروریستی فعال در عرصه بین‌المللی خبر داد و افزود: در یک سال و هشت ماه گذشته پلیس فتا با شناسایی و حذف صفحات داعشی یا افرادی که به نوعی از داعش حمایت می‌کردند و ترویج‌دهنده افکار و برنامه‌های این گروهک تروریستی بودند، اقدام به حذف آنها کرده است.

وی افزود: در یک ماه گذشته پیامی از سوی شبکه‌ای که خود را به داعش منتسب می‌دانست، در سطح فضای تلگرام گسترش پیدا کرده بود که خبر از حمله داعش در روز ۲۰ آذر می‌داد؛ این خبر اعلام می‌کرد فرمانده نامدار سپاه در گفتگو با شبکه بی بی سی، اعلام حمله داعش را تایید کرده است. با بررسی‌های کارشناسان پلیس فتا، این صفحه جعلی که مربوط به یک متهم در داخل ایران و مستقر در یکی از شهرهای شمالی کشور بود، شناسایی و ابتدا صفحه جعلی، هک و از دسترس خارج شد و سپس با استفاده از تدابیر امنیتی و مهندسی کارشناسان پلیس فتا، متهم دستگیر و برای طی مراحل قانونی، به دستگاه قضا معرفی شد.

هادیانفر با اعلام اینکه این شخص ایرانی است و هیچ رابطه‌ای با گروهک تروریستی داعش ندارد و صرفاً برای تشویش اذهان عمومی اقدام به این کار کرده است، افزود: برای چندمین بار اعلام می‌کنم پلیس فتا در هیچ کدام از شبکه‌های اجتماعی فراگیر اعم از واتس‌آپ، تلگرام، وایبر، لاین، فیسبوک و توئیتر صفحه‌ای ندارد و فعالیت پلیس فتا منوط به آدرس اینترنتی پلیس فتا است، اما کاربران بدانند تمام صفحات فضای مجازی از سوی کارشناسان پلیس فتا به صورت لحظه‌ای و آنلاین رصد می‌شود و با افراد خاطی برخورد می‌شود.

وی در ادامه با اعلام اینکه رصد چت‌های دو نفره فقط با دستور قضائی امکانپذیر است، افزود: به رغم حضور کارشناسان پلیس فتا در شبکه‌های مجازی، بدون حکم قضائی هیچ‌کدام از کارشناسان ما اجازه ورود به حریم خصوصی افراد را ندارند، اما در صورت بروز جرم اینترنتی و صلاحدید دستگاه قضا و با اجازه مستقیم بازپرس، این امکان برای ما وجود دارد که چت‌های دو نفره نیز رصد شده و در اختیار دستگاه قضا قرار گیرد.

رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی ادامه داد: با شناسایی ۲۸۵ سایت در بازه زمانی هشت ماهه گذشته تعداد ۱۰۸ سایت مربوط به خارج از کشور بود که اقدام به ترویج افکار داعشی در بین کاربران اینترنت می‌کند و رسماً از سوی تلگرام مسدود شد و توسط پلیس بین‌الملل، فعالیت گردانندگان آن مورد بررسی قرار گرفت. ۳۳ صفحه پروفایل نیز در این زمینه غیرفعال بود و ۵۳ نفر نیز در داخل ایران شناسایی شدند که با عوامل داعشی همکاری داشتند.

وی با اعلام اینکه برخوردهای پلیس فتا سلبی است افزود: در مرحله اول تذکر به مجرمان داده می‌شود، در مرحله دوم اقدام به ارسال هشدار می‌کنیم و تعهد قضایی می‌گیریم و در مرحله سوم، برخورد قانونی لازم برابر با اصل ۷۷۷ قانون جرایم یارانه‌ای، با مجرمان فضای سایبری برخورد می‌شود.

رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره اینکه مجرمانی که فعالیت آنها با گروهک داعش محرز شده، مربوط به کدام یک از استان‌ها هستند، افزود: بیشتر افراد دستگیرشده متاسفانه ساکن و اهل شهرهای مرزی در غرب و شرق کشور هستند و فقط یکی دو مورد به استان‌های مرکزی ایران مربوط می‌شوند.

هادیانفر گفت: در مورد شناسایی افرادی که اقدام به شایعه و تهدید در فضای مجازی می‌کنند، هوشیار باشند که پلیس فتا همه فعالیت‌های کاربران را با استفاده از تمهیدات و هماهنگی که با سایر پلیس‌های فتا در دیگر کشورها دارد، رصد می‌کند.

کشف ۱۱میلیون جرم در فضای سایبری در جهان

سردار هادیانفر در ادامه با اشاره به اینکه ۱۱ میلیون جرم مربوط به فضای سایبری در جهان کشف شده است، افزود: تعداد ۳ میلیون جرم از این جرم ها در کشور آمریکا رخ داده و این کشور در این رابطه ۸۰۰ میلیون دلار خسارت دیده است.

وی با اعلام اینکه خوشبختانه پلیس فتای کشورمان با پلیس فتا در اکثر کشورهای دنیا ارتباط کاری دارد، ادامه داد: تنها کشوری که با آن همکاری نداریم، رژیم اشغالگر قدس است حتی در زمینه انجام فعالیت های بین المللی با پلیس فتای آمریکا نیز تبادل اطلاعات داریم و در برنامه های بین المللی و انجام عملیات های گوناگون با پلیس کشور آمریکا همکاری می کنیم.

سردار هادیانفر تصریح کرد: یک‌هزار و ۸۵۰ میلیون پرونده تاکنون رسیدگی شده که از این تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ شاکی و مالباخته وجود داشته است و در طول فعالیت ۴ ساله پلیس فتا به پرونده ۲۸ هزار شاکی رسیدگی شده است، در رسیدگی به پرونده شاکیان مشخص شد ۸۵ درصد مجرمان فضای سایبری، مرد و ۱۵ درصد مجرمان را زنان تشکیل می دهند.

وی افزود: متوسط کشفیات پلیس فتا ۸۵ درصد بوده است که این مقدار نسبت به مقدار مشابه در سال ۹۱، ۶۴ درصد رشد کشفیات را نشان می دهد.

سردار هادیانفر گفت: در مدت ۸ ماهه امسال شاهد رشد ۱۷ درصدی در کشف جرایم سایبری بوده ایم که ۱۱ درصد از این جرایم مربوط به وقوع جرایم اخلاقی و ۵۲ درصد مربوط به برداشت های غیرمجاز بوده است که خوشبختانه با آموزش های لازم از طریق رسانه های جمعی موفق شدیم در زمینه وقوع این جرم با ۳۹ درصد کاهش روبرو شویم. خرید کردن از درگاه های امن، عدم ارسال رمز دوم از طریق پیامک و همچنین اطلاع رسانی درباره کلاهبرداری های اینترنتی به روش حضور کاربر در پای ATM و ارسال رمز دوم باعث کاهش این میزان شده است.

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو