آیت الله امامی کاشانی: غرب دچار تناقض شده است 
چاپ 

آیت الله امامی کاشانی: غرب دچار تناقض شده است

Amir Pourmand-17-35

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: نامه دوم مقام معظم رهبری که خطاب به جوانان اروپایی نوشته شد؛ دارای دو محور است یک محور ایدئولوژی و محور دوم سیاسی است. در محور ایدئولوژی این نامه تفکر اسلام برای جهانیان مشخص می‌شود.

آیت الله امامی کاشانی در خطبه‌های امروز نماز جمعه تهران با اشاره به نامه مقام معظم رهبری که در هفته گذشته خطاب به جوانان غربی نوشته شد، اظهار کرد: این نامه دو محور دارد؛ محور اول ایدئولوژی دینی و محور دوم سیاسی است. ایدئولوژی دینی مربوط به تفکر اسلامی است و از این طریق همه با تفکر دنیای اسلام آشنا می شوند.اکنون که تمام جهان به یکدیگر وصل شده اند بزرگان ادیان و دانشمندان در رشته‌های مختلف باید به گفتمان دینی بپردازند و فرهیختگان باید درباره مسیحیت، یهود و اسلام به بحث و گفت‌وگو بپردازند. ما در دنیای امروز این گونه مسائل را کمتر می بینیم. امیدواریم که دنیا به این سمت حرکت کند.

وی در ادامه با بیان اینکه اگر بخواهیم خلاصه ای از اسلام را ارائه بدهیم، باید بگوییم که اسلام برای هدایت بشر و انسانیت است ، گفت: تمام پیامبران گذشته برای هدایت قوم و عصر خود آمده اند، ولی اسلام یک تازگی داشت و آن این بود که اسلام برای تمام بشریت و کل تاریخ آمد. لذا اگر بگوییم اسلام دین انسانیت است، سخنی درست است. حتی در انجیل و تورات که تحریف شده است هم نکاتی وجود دارد که نشان می‌دهد انسان باید به سمت معنویت ، عدالت و رفتار خوش حرکت کند، ولی در اسلام این گونه مسائل بسیار بیشتر و واضح تر است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: این که رهبر ما جوانان را خطاب قرار داده است دلیل آن را می توان در حدیثی یافت که در این حدیث آمده شیطان وقتی به آدم چهل ساله رسید و دید او هنوز خود را اصلاح نکرده است ، او را بقل می‌کند و می بوسد و می‌گوید من به فدای روی تو شوم که دیگر سعادت را نمی بینی. چون جوانیت در گناه سپری شده است. پس اگر انسان در جوانی متوجه خدا شود امید هدایت در او به وجود می‌آید؛ چراکه جوانان به دلیل پاکی که دارند، هنوز فطرت را گم نکرده اند و این‌ها پدران و مادران فردا هستند.

امامی کاشانی در ادامه با اشاره به آیات ۵۴ و ۵۵ سوره قصص گفت: خداوند متعال در این آیات خطاب به بندگان می فرماید که حتی اگر مشرکان با شما با زبان خوش صحبت نکردند؛ شما باید با آن‌ها خوش رفتار باشید و اگر آن‌ها سخن زشت می‌گویند شما سخن پاکیزه بگویید و اگر کار بدی انجام می‌دهند شما پاسخ ندهید. شاید آن‌ها عوض شوند و جامعه اصلاح شود. ما باید با مردم چنان سخن بگوییم که اگر مردیم بر ما بگریند و اگر زنده بودیم بگویند خوشحال هستیم از اینکه شما هستید. امام صادق (ع) در حدیثی می فرمایند با مردم باید با چهره باز و اخلاق خوش سخن بگوییم. اینکه رهبری در نامه خود از فرانسه شروع می‌کند و این حادثه را خطاب قرار می‌دهد دلیل اش این است که بگوید جهان اسلام از این مسأله ناراحت است حال چه فرانسویان مسلمان باشند و چه نباشند. در کل آن‌ها بشر هستند و این رفتار نباید در بین بشریت باشد.

وی در ادامه گفت: این‌ها خلاصه ای از ایدئولوژی اسلام است . غرب اکنون دچار تناقض شده است. از یک طرف می‌گوید که مخالف داعش و تروریست است و از طرف دیگر تروریست دولتی که اسرائیل باشد را حمایت می‌کند و از طرف دیگر هم به تروریست‌هایی مثل داعش کمک می‌کند ولی در جایی می‌گوید ما مخالف گروه‌های تروریستی هستیم. اینگونه تناقض رفتار به نفع بیداری اسلامی است؛ چرا که مردم آگاه می شوند و می بینند سردمداران قدرت در جهان چگونه رفتار می‌کنند و به همین دلیل جوامع بشری و ملت‌ها از دولت‌های خود جدا می شوند. در روایات آخرالزمان داریم که ملت‌ها از دولت‌های خود بریده می شوند و به همین دلیل آن‌ها فقط منتظر ظهور حضرت حجت (عج) می مانند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: ملت ها وقتی از دولت ها و حکومت های خود مایوس می شوند و می‌دانند که دیگر فریادرسی نیست، بیدار می شوند. ما اکنون می بینیم که مردم عربستان هم از حکومت خود جدا شده است و این یک بیداری است که در سطح جهان رخ داده و این مساله به نفع اسلام است.

وی ادامه داد: جوانان در این عرصه باید هوشیار تر باشند و رابطه و تعاملی با اسلام برقرار کنند و گفتمان واقعی را از اسلام دریافت کنند و باید بدانند که راه زندگی چیست. اینگونه حرکت ها و ناامنی‌ها یک نویدی است برای بازشدن گفتمان و گفت‌وگوهای ارزشمند اسلامی. اسلام دین انسانیت است و این دین در آینده جهانی می شود و امنیت را برقرار خواهد کرد.ما در احادیث دینی داریم که در حکومت امام زمان (عج) اگر یک زن جوان با تمام زیور آلات از غرب به شرق تنها سفر کند، هیچ خطری او را تهدید نمی کند و در کل گفتمان جهان باید بر اساس معیارهای دینی آغاز شود.

امامی کاشانی همچنین گفت: ما دانشگاه و رشته هایی در رابطه با ادیان و مذاهب داریم که اساتید این دانشگاه‌ها باید همه به بحث و گفتمان دررابطه با مسائل اسلام بپردازند و دین اسلام را در یک کفه ترازو قرار بدهند و سایر ادیان را در کفه دیگر و مردم خود باید ببینند که آن کفه ای که سنگین تر می‌شود کفه اسلام است؛ چرا که اسلام دین انسان ساز است و منادی آن قائم آل محمد (ص) است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه با تسلیت ایام اربعین که پشت سر گذاشتیم و با تسلیت رحلت پیامبر اکرم (ص)، شهادت امام حسن (ع) و شهادت امام رضا (ع) و گرامیداشت روز مجلس اظهار کرد: پیاده روی اربعین از زمان امام محمد باقر (ع) طبق احادیث شروع شده است اما قبل از احادیث امام محمد باقر (ع)،‌ جابر بن عبدالله در سال ۶۱ هجری به کربلا آمد و اهل بیت پیامبر (ص) نیز در اربعین امام حسین (ع) حضور داشتند، ولی اینکه زیارت اربعین از علامت‌های مومن است در حدیث امام محمد باقر (ع) آمده است.

وی گفت: مسأله اربعین امام حسین (ع) بسیار مهم است و ما در رابطه با پیامبر (ص) و هیچ یک از ائمه (ع) اربعین به این شکل نداریم و دلیل آن این است که اگر امام حسین (ع) را در نظر بگیریم می بینیم که این امام در دنیا،‌ تاریخ و بشریت بی نظیر است. امام حسین (ع) با قیام خود نکته‌هایی را برجسته کرد که بسیار ارزشمند است. تمام پیامبران و انبیاء (ع) در طول دوران پیامبری و امامت خود همواره جریان مقابله حق با باطل را داشته اند ولی یک ویژگی که در قوم بنی امیه بود این مسأله بود که آن‌ها قالب اسلامی از رفتار خود درست کرده بودند و امام حسین (ع) پرده از این کفر بنی امیه برداشت.

وی ادامه داد: آن‌ها از اسلام مطالبی ارائه می دادند که درست نبود. مثل اکنون که گروه هایی همچون تکفیری و داعش را داریم و می بینیم آن‌ها می خواهند اسلام را به گونه ای دیگر نشان بدهند. گروه های داعش وقتی در عراق آمدند نماز جمعه برپا می کردند که بحمد الله جلوی آن‌ها گرفته شد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: امام حسین (ع) با قیام خود نشان داد که اسلام آن چیزی نیست که بنی امیه بیان می‌کند و با قیام ارزشمند خود محتوای اسلام را زنده کرد و ادعاهای دروغین را تغییر داد و اسلام را به جای خود برگرداند و قرآن را به جای خودش نشاند. آن‌ها از اسلام محتوایی آورده بودند که برای بشریت بسیار خطرناک و ناامیدکننده بود . بشر با خود می گفت اگر این همه جنایت در جهان رخ بدهد دیگر حکمت و امید به خدا چه می‌شود. مثل امروز که داعش می خواهد وضعی به راه بیاندازد که انسانها از دین ناامید و مایوس شوند .جهان با قیام امام حسین (ع) فهمید که دین اسلام دین انسانیت است. خون امام حسین (ع) معنای روشنی از اسلام ارائه داد و تا جهان ادامه دارد این خون زنده است. اگر امام حسین (ع) نبود،‌ دین اسلام از بین رفته بود.

امامی کاشانی تصریح کرد: از همان زمانی که زیارت اربعین باب شد افرادی یک زیارت ساده می‌رفتند، ولی خوشبختانه چندین سال است که این زیارت اوج پیدا کرده است و گسترده شده و باید نسبت به این مسأله در جهان یک بیداری به وجود بیاید . ما از پنجاه کشور جهان ۲۶ میلیون نفر زائر در مراسم اربعین داشتیم و طبق آمار ۱۷ هزار موکب در کربلا برپا شد. با این همه تهدید دشمن ولی در عین حال این مراسم با امنیت و عظمت برگزار شد. شما این مراسم را با مناسک حج که دو میلیون نفر بودند مقایسه کنید و ببینید که دولت عربستان چه افتضاحی را به بار آورد.

وی تصریح‌کرد :من در اینجا از دولت عراق به خاطر امنیت و از مقام مرجعیت عراق تقدیر و تشکر می کنم و همچنین از صدا و سیما که از این مراسم یک اطلاع رسانی خوب و مفیدی داشت. دنیا این حرکت را دید و ما باید مسأله و چهره سیدالشهدا را به جهان معرفی کنیم چرا که معرفی امام حسین (ع) می‌تواند در مقابل مفاسد غرب بایستد و شهادت امام حسین (ع) سرمایه است که در برابر تمام باطل ها می ایستد و به تمام جهان نور می‌دهد.

درباره نویسنده

15537مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو