روش مذاکره مستقیم با سعودی ها جواب نداد 
چاپ 

روش مذاکره مستقیم با سعودی ها جواب نداد

 

xx

 

وزیر امور خارجه کشور مان گفت: بعد از این که روش مذاکره مستقیم با سعودی‌ها پاسخ نداد بنده از طریق امیر کویت خواستار مداخله در موضوع شدم و این مداخله سبب ایجاد شرایط بهتر شد.

به گزارش یمین نیوز محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور مان که از طریق ویدیو کنفرانس در برنامه گفتگوی ویژه خبری حضور یافته بود با اشاره به حادثه جان سوز منا گفت: حادثه منا تمام ذهن همه هیئت ایرانی را به خود معطوف داشت که در این راستا نیز بنده و آقای روحانی فاجعه منا را از این جا دنبال کرده و هماهنگی‌های لازم را با همکاران خود در تهران به طور مرتب انجام می‌دهیم و یکی از موضوعات اساسی که در همه ملاقات‌ها به آن اشاره می‌شود ضرورت توجه به قربانیان این فاجعه و از طرف دیگر رسیدگی به ابعاد حقوقی و سیاسی این موضوع بوده است.

وزیر امور خارجه در ادامه در خصوص جزئیات ملاقات خود با وزیر خارجه آمریکا نیز اظهار داشت: موضوع اصلی ما بحث اجرای برجام بوده است ضمن این که نسبت به برخی از اظهاراتی که در دو ماه گذشته در فضای سیاسی آمریکا از سوی افراد مختلف مطرح شده بود نگرانی‌های خود را مطرح کردیم.

وی تاکید کرد: عنوان شد که این گونه اظهارات می‌تواند زمینه را برای اجرای آرام و با اطمینان سازی برجام ناممکن و ناهموار کند.

طرف آمریکایی اطمینان داد که متعهد به انجام وظایف خود در برجام است

ظریف ادامه داد: موضوع بعدی در خصوص ضرورت اجرای تعهدات و نحوه اجرای تعهدات در حوزه برداشتن تحریم‌ها مخصوصاً با تبلیغاتی که این روزها برای جلب افکار گروه های فشار داخلی آمریکا مطرح می‌شود را مطرح کردیم که در این خصوص نیز طرف آمریکا کاملاً اطمینان داد که متعهد به انجام وظایف خود در برجام است.

مذاکرات ما با ایالات متحده منحصر به بحث هسته ای است

ظریف در ادامه برنامه با اشاره به این که آیا در رابطه با موضوع سوریه در دیدارهای انجام شده گفتگویی صورت گرفته است گفت: مذاکرات ما با ایالات متحده منحصر به بحث هسته ای است به طوری که راجع به سایر موضوعات مذاکره نمی‌کنیم.

وی با بیان این که در برخی از جلسات موضوعاتی از طرف مقابل مطرح می‌شود بیان کرد: در مذاکرات دیشب  وارد مذاکره پیرامون سوریه و مسائل منطقه ای نشدیم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری پیرامون فاجعه منا گفت: همکاری‌های عربستان سعودی بسیار در روزهای قبل ناقص بود، همکارانمان طبق مقررات حقوق بین‌المللی بایستی به آسیب دیدگان دسترسی پیدا می‌کردند.

وزیر امور خارجه با اشاره به این که تعدادی از مفقودان کم شده است و به ازای آن به تعداد درگذشتگان اضافه شده است گفت: متأسفانه شاهد همکاری‌های خوبی از سوی سعودی‌ها نبودیم.

دیدار روحانی و دبیر کل سازمان ملل برای بررسی حادثه منا

ظریف با اشاره به دیدار رئیس جمهور با دبیر کل سازمان ملل پیرامون این موضوع گفت: بنده هم با قائم مقام دبیر کل صحبت‌ها و دیدارهایی داشتم.

از طریق امیر کویت خواستار مداخله شدم و این مسئله سبب ایجاد شرایط بهتر شد

 

وی گفت: بعد از این که روش مذاکره مستقیم با سعودی‌ها پاسخ نداد بنده از طریق امیر کویت خواستار مداخله در موضوع شدم و این مداخله سبب ایجاد شرایط بهتر شد.

وزیر امور خارجه با بیان این که تعداد بیشتری از اجساد شناسایی شدند ادامه داد: متأسفانه همکاری سعودی‌ها برای شناسایی جان باختگان و مفقودان به خوبی صورت نگرفت.

درباره نویسنده

15401مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو