وزارت بهداشت: مصرف “شیشه” در کشور رو به افزایش است 
چاپ 

وزارت بهداشت: مصرف “شیشه” در کشور رو به افزایش است

کارشناس مسئول دفتر خدمات سوء‌مصرف مواد وزارت بهداشت گفت: روند مصرف شیشه در کشور در حال افزایش است.

به گزارش ایسنا سمیه یزدانی در کارگاه سه روزه کشوری “آموزش کاهش آسیب در اعتیاد” که امروز شنبه (۷ شهریور) در کرمانشاه آغاز به کار کرد، از افزایش روند مصرف شیشه در کشور خبر داد.

وی با بیان اینکه آمار بیماران تزریقی مواد رو به کاهش است، افزود: یک دلیل آن می‌تواند افزایش مصرف شیشه باشد.

به گفته این مسئول سازمان غذا و دارو تلاش کرده برای کاهش این روند، ماده پیش‌ساز شیشه را در کشور کاهش دهد.

یزدانی با اشاره به اینکه در گذشته در کشور ۷۰۰ تن ماده پیش‌ساز شیشه در دسترس بود، یادآوری کرد: سازمان غذا و دارو دسترسی به این ماده را به میزان ۷۰ تن رساند.

کارشناس مسئول دفتر خدمات سوء‌مصرف مواد وزارت بهداشت از کاهش دسترسی به شیشه به عنوان شمشیر دولبه یاد کرد که ممکن است با گران شدن آن، موج جدیدی از مصرف‌کنندگان تزریقی را داشته باشیم که باید برای آن برنامه‌ریزی داشت.

وی در ادامه از وجود ۷۴ مرکز DIC (مرکز گذری کاهش آسیب اعتیاد) در کشور خبر داد و افزود: این مراکز کار خود را با هدف کاهش آسیب‌های اعتیاد از سال ۸۲ در ایران آغاز کردند.

یزدانی با بیان اینکه تعداد این مراکز با روند رشد مناسب در سال گذشته به ۸۴ مرکز رسید، خاطرنشان کرد: از سال گذشته ۱۰ مرکز به دلایل مختلف تعطیل شدند.

کارشناس مسئول دفتر خدمات سوء‌مصرف مواد وزارت بهداشت ادامه داد: هر یک از این مراکز حداقل یک تیم سیار کاهش آسیب نیز دارند.

وی با دسته‌بندی تیم‌های سیار به سه نوع مجزا، اقامتی و گردشی، عنوان کرد: تیم‌های ما عمدتا از نوع مجزا هستند که در خیابان‌ها و محلات ارائه خدمت می‌کنند، تیم‌های اقامتی به خانه‌ها می‌روند که در ایران کمتر وجود دارد و تیم‌های گردشی در زندان‌ها و مراکز درمانی که مراجعه معتادان را داریم حاضر می‌شوند.

به گفته این مسئول هدف این مراکز و تیم‌های سیار آنها کمک به معتادان و کاهش آسیب و بیماری در آنها است و خدماتی از جمله توزیع سرنگ و … را انجام می‌دهد.

یزدانی در پایان بر لزوم ایجاد یک بانک اطلاعاتی کامل از مراجعین به این مراکز تاکید کرد تا بتوان برای خدمت‌رسانی و برنامه‌ریزی بهتر از آن استفاده کرد.

گفتنی است: این کارگاه سه روز به میزبانی کرمانشاه و با حضور کارشناسانی از استان‌های اراک، خراسان رضوی، اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی، گیلان، مازندران، تهران، البرز، لرستان، ایلام، گلستان، کردستان، همدان و … برگزار شده و تا دوشنبه (۹ شهریور) ادامه دارد.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو