تخلف “امگا3‌”یی لبنیاتی‌ ها 
چاپ 

تخلف “امگا۳‌”یی لبنیاتی‌ ها

lab

درحالیکه سازمان حمایت از برخورد با برخی کارخانه‌های لبنی که اقدام به افزایش خودسرانه قیمت شیر کم‌چرب کرده بودند خبر داده و اعلام کرده که”کارخانه‌های لبنی متخلف قیمت‌هایشان را به روال سابق بازگردانده‌اند”، قیمت‌های بازار گویای این موضوع نیست و حتی ترفند شیر کم‌چرب امگا‌۳ کارخانه متخلف ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، طی چند هفته گذشته برخی کارخانه‌های تولید‌کننده محصولات لبنی علی‌رغم انصراف انجمن صنفی صنایع لبنی از پیشنهاد افزایش قیمت‌شان در سال جاری، اقدام به افزایش خودسرانه قیمت محصولات خود کردند که غلامرضا کاوه، سخنگوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان‌ و تولید‌کنندگان اینگونه این افزایش قیمت را تخلف اعلام کرد.

به گفته وی یکی از کارخانه‌های تولید‌کننده لبنیات با ترفند در نحوه‌ توزیع شیر کم‌چرب ویتامینه (که قیمت بالاتری نسبت به شیر کم‌چرب معمولی دارد) به جای شیر کم‌چرب معمولی باعث افزایش قیمت موقت این محصول در بازار شده و این القاء بین مردم ایجاد شد که شیر کم‌چرب امگا۳ همان شیر کم‌چرب معمولی است؛ بنابراین مردم تصور کردند که قیمت‌ها افزایش یافته است. همچنین یکی‌دیگر از کارخانه‌های لبنی از روز ششم مرداد‌ ماه اقدام به افزایش خودسرانه قیمت شیر کم‌چرب کرده بود که بازرسان سازمان حمایت این موضوع را متوجه شدند و به سرعت با آن کارخانه برخورد کردند و قیمت‌ها به روال سابق خود بازگشت.

این در حالی است که مشاهدات خبرنگار ایسنا از بازار لبنیات نشان می‌دهد قیمت شیر بطری کم‌چرب همچنان ۲۵۰۰ تومان است و کاهش پیدا نکرده است و البته ترفند امگا۳‌یی که این مقام مسئول از آن سخن گفته، همچنان در بازار لبنیات روی برچسب‌ شیر کم چرب دیده می‌شود.

مشخص نیست سازمان حمایت مصرف‌کنندگان‌ و تولید‌کنندگان از کدام برخورد و بازگرداندن قیمت شیر کم‌چرب سخن می‌گوید، چراکه پیش از این هر بطری شیر کم‌چرب ۲۳۰۰ تومان قیمت داشت و در هفته‌های گذشته افزایش خودسرانه آن باعث شد که قیمت این کالا به ۲۵۰۰ تومان برسد کهاتحادیه فروشندگان لبنیات هم این افزایش قیمت را تایید و اعلام کرده که از اوایل مرداد ماه قیمت شیر کم‌چرب حدود شش درصد افزایش یافته است.

البته در حال حاضر برخی دیگر از برندهای مطرح صنایع لبنی، شیر بطری نیم چرب را ۲۲۰۰ تومان و شیر بطری کم چرب را ۲۳۰۰ تومان در بازار عرضه می‌کنند و این دقیقا همان قیمتی است که کارخانه‌هایی که اکنون افزایش خودسرانه قیمت دارند، در چند ماه ابتدایی امسال نیز این قیمت‌ها را اعمال می‌کردند.

به نظر می‌رسد با توجه به انصراف صنایع لبنی از افزایش قیمت که در راستای حمایت از مصرف‌کنندگان محصولات لبنی عنوان شده بود، سازمان حمایت و دیگر سازمان های ذی‌ربط باید جدی‌تر به بازار ورود کند و پیش از آنکه کارخانه لبنی بخواهد با افزایش خودسرانه قیمت، دیگر صنایع را به دنبال خود بکشد و بازار را بهم زند، با چنین تخلفی برخورد شود.

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو