موافقت عربستان با آتش‌بس انساني در یمن 
چاپ 

موافقت عربستان با آتش‌بس انساني در یمن

خبرنگار شبکه المیادین از موافقت وزیر خارجه عربستان سعودی با آتش‌بس در یمن خبر داد که از امروز (جمعه) آغاز می‌شود. در همین حال، سازمان یونسکو نام دو شهر “صنعاء” و “شبام” را در فهرست میراث جهانی تهدید شده قرار داد.

به گزارش ایسنا، خبرنگار المیادین اعلام کرد که “عادل الجبیر”، وزیر خارجه عربستان در تماسی “با بان کی مون”، دبیرکل سازمان ملل موافقت خود را با آتش‌بس در یمن اعلام کرده که این آتش‌بس از امروز آغاز می‌شود.

در همین حال، “جان کربی”، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورش همچون سازمان ملل و جامعه بین الملل خواهان دست‌یابی به آتش‌بس انسانی هرچه سریع‌تر در یمن تا عید فطر است.

کربی در بیانیه‌ای عنوان داشت که آتش‌بس همزمان با توافق بر سر توقف درگیری‌های مسلحانه در تمامی مناطق از جمله عدن، تعز و مأرب به سازمان‌های امدادرسانی بین المللی اجازه می‌دهد تا مواد غذایی و کمک‌های پزشکی مورد نیاز شهروندان یمنی را به دست آنها برسانند.

 

وی خاطرنشان کرد که آتش‌بس انسانی همچنین فضایی را برای برگزاری مذاکرات سیاسی سازنده با نظارت سازمان ملل بوجود می‌آورد.

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز از انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در مسجدی در مرکز صنعاء خبر داده و اعلام کرد که این حمله تلفاتی در پی داشته است.

در حمله جنگنده‌های سعودی به الحدیده نیز سه تن شهید و ۲۵ تن دیگر زخمی شدند.

در حملات ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان به منطقه “الطلح” در سحار دو تن شهید و چند تن دیگر نیز زخمی شدند. در حملات به صنعاء نیز هشت تن شهید و ۱۰ تن مجروح شدند.

درمقابل، یک منبع نظامی یمن اعلام کرد که در حمله ارتش یمن به پایگاه نظامی جلاح در جیزان، تعدادی از سربازان عربستانی کشته شدند. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن همچنین پایگاه‌های نظامی عربستان در الدود، الخوبه و القصیبات را هدف قرار دادند.

ارتش یمن همچنین مقر تیپ ۳۱ در شهر عدن واقع در جنوب یمن را پس از درگیری با تروریست‌های القاعده بازپس گرفت.

در همین حال، اتاق بازرگانی- صنعتی در صنعاء خسارت‌های بخش صنعتی یمنی از آغاز بمباران ائتلاف تحت رهبری عربستان را به ۴۰۰ میلیارد ریال برآورد کرد.

همزمان، محمد محمد صلاح، معاون رئیس هیات‌مدیره اتاق بازرگانی و صنعتی عنوان داشت که میزان بیکاری در بخش خصوصی به حدود ۸۰ درصد رسیده است و اوضاع معیشتی نیز به شدت نابسامان است.

تمیم الشامی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان دارو نیز تصریح کرد که ۱۵ میلیون یمنی نیازمند خدمات درمانی هستند؛ چراکه یمنی‌ها با کمبود شدید دارو مواجه هستند و بیماری‌های خطرناک نیز شیوع پیدا کرده است.

از سوی دیگر، سازمان یونسکو دو شهر صنعاء و شبام را که به دلیل درگیری‌ها و حملات تهدید می‌شوند، در فهرست جهانی در حال تهدید قرار داد.

این سازمان همچنین نگرانی خود را نسبت به تخریب‌ها در صنعاء که اهمیت بسیاری در زمینه تاریخ و میراث دارد، ابراز کرد.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو